društvogornji milanovac

U PU “Sunce” predavanjem i radionicama obeležen Svetski dan osoba sa Daunovim sindromom

Povodom  obeležavanja Svetskog dana osoba sa Daunovim sindromom, Tim za promotivne aktivnosti Doma zdravlja Gornji Milanovac, održao je kratko predavanje i radionicu za decu predškolskog uzrasta u objektu 3 PU Sunce.

Predškolci  su slušali predavanje o tome šta je to Daunov sindrom i po čemu se razlikuju njihovi vršnjaci rođeni sa ovim sindromom. U znak solidarnosti predškolci su nosili različite čarape, simbol ovog dana, jer osobe sa Daunovim sindromom ne mogu upariti dve iste čarape.

foto/Gm Press

U saradnji sa Domom zdravlja odlučili smo da organizujemo predavanje, da podignemo svest kod ljudi, da postoje deca koja imaju problem i koja, iako se razlikuju, treba da budu prihvaćena u školama i u društvu. Želimo da podignemo svest i kod dece, da treba da prihvate decu i sa teškoćama u razvoju, posebno što deca sa Daunovim sindromom imaju specifičnost u izgledu, govoru, ponašanju – rekla je Neda Tomić, saradnik na unapređenju preventivno zdravstvene zaštite PU “Sunce”.

Neda Tomić, saradnik na unapređenju preventivno zdravstvene zaštite PU “Sunce”, foto/Gm Press

Svetski dan osoba sa Daunovim sindromom ustanovljen je 2006. godine, a 21. mart simbolično je izabran za taj dan jer je u osnovi te bolesti prisutnost 3 umesto 2 hromozoma, na 21. hromozomskom paru. Daunov sindrom je genetski poremećaj koji je dobio ime podoktoru Džon Lengdonu Daunu, koji ga je kao posebno stanje otkrio 1866. godine.

U proseku se jedno od 650 dece rađa sa ovim sindromom, a neke od najčešćih fizičkih osobina ovih ljudi su slab mišićni tonus, manji stas, kose oči.

Već od rođenja osobe sa Daunovim sindromom se suočavaju za brojnim problemima i veoma se teško integrišu u društvo. Zato smo mi ispred Doma zdravlja u poseti vrtiću kako bismo širili svest kod predškolske dece o tome koliko je važno imati svest i pružiti pomoć osobama koje imaju potrebu za dodatnom podrškom i prihvatiti različitost. Smatra se da osobe sa Daunovim sindromom kao i mi, imaju potrebe za pažnjom, ljubavlju i podrškom. Rana defektološka i psihološka stimulacija mogu biti veoma efektivne, u zavinosti od njihovih kapaciteta i pomoći im da se socijalizuju i integrišu u društvo -kaže Ljubica Rašić, psiholog u milanovačkom Domu zdravlja.

Ljubica Rašić, psiholog, foto/Gm Press

Posebno značajne aktivnosti odnose se na pružanje aktivne podrške celoj porodici u smislu informisanja, savetodavnog rada i praktične obuke. Iako većina dece sa Daunovim sindromom u periodu ranog detinjstva ređe ostvaruje interakcije sa roditeljima, istrajnost na njihovom uključivanju u svakodnevne aktivnosti porodice ima izuzetno pozitivne efekte.

Veoma važno je ne stvarati stereotipe o osobama koje imaju Daunov sindrom. I njima su potrebni zagraljaj, podrška, ljubaznost i razumevanje.

foto/Gm Press
foto/Gm Press
foto/Gm Press

GM PRESS/Aleksandra Stevanić

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Povezani članci

Pogledajte još i...
Close
Back to top button