gornji milanovackultura

„Tradicija vašara u Srbiji“

U galeriji Muzeja rudničko-takovskog kraja otvorena je izložba pod nazivom „Tradicija vašara u Srbiji“. Izložbu je realizovala Etnološka sekcija Muzejskog društva Srbije u saradnji sa više od 20 muzejskih stručnjaka, etnologa koji su učestvovali u izradi koncepta i pri izboru materijala iz svojoj postavci iz 18 muzejskih instutucija sa prostora čitave Srbije. Nakon postavke u Čačku, izložba je započela svoje putovanje po Srbiji. Muzej rudničko-takovskog kraja uključio se u ovaj projekat pričom o tradiciji vašara u našem gradu. Izložbu u galeriji Muzeja rudničko- takovskog kraja otvorio je Aleksandar Marušić,direktor muzeja, a pored posetilaca otvaranju izložbe prisustvovala je Nataše Polomac Petković, etnolog, kao i Ivana Jovanović Gudurić, viši kustos etnolog u Muzeju grada Novog Sada i predsednik Etnološke sekcije Muzejskog društva Srbije koja je govorila o cilju ove izložbe.

-Zapravo smo hteli da ispričamo jednu priču koja se tiče života kod Srba, pre svega onih koji su prodavali na vašaru. Šta je vašar?  Vašar je presek čitavog našeg društva bio i ostao i nadamo se da će se njegova tradicija održavanja nastaviti i u budućnosti. Vašari su nastali kao mesta gde se prodavala pre svega stoka, onda uz nju i drugi proizvodi koji su bili potrebni stanovništu. Pored toga što su vašari bili mesto podaje, bili su i mesto susreta, upoznavanja mladih, ugovaranja brakova ali i druženja i zabave. Etnolozi su se odlučili za ovu temu jer je sveobuhvatna – obuhvata sve oblasti kojima se naši stručnjaci bave, od zanata preko ishrane, zabave do tih društvenih odnosa, običaja, sve se to moglo videti na vašarima.

Ivana Jovanović Gudurić, viši kustos etnolog

Upravo tako je i predstavljena izložba, simbolika vašara od zanata, života, običaja do čuvene mečke koja je bila nezaobilazni deo ovakvih skupova. Zamisao ove izložbe jeste da putuje od grada do grada, kaže naša sagovornica i dodaje:

 -Na neki način okupili smo čitavu Srbiju, svaki grad će na svoj način predstaviti po neki segment vašara sopstvenog kraja. Prikazaćemo materijalno i nematerijalno nasleđe cele naše zemlje.

Tradicija održavanja vašara u našem gradu datira iz 19. veka, muzejski stručnjaci u saradnji sa našim sugrađanima predstavili su deo tog nasleđa.

-Mi smo se ovom prilikom uključili u samu izložbu pričom – vašari u Milanovcu. Predstavili smo kada je zapravo počela tradicija vašarovanja u našem gradu. Prikazali smo fotografije iz naše foto zbirke koju je izradio Saša Savović, te fotografije su nastale osamdesetih godina prošlog veka. Improvizaciju vašarskih tezgi pomogli su nam naši sugrađani: zanatlija Velizar Savić iz Belog Polja nam je pozajmio  korpe, zatim Svetlana Minić – proizvode iz domaće radinosti i “Poljomarket”, privatna radnja iz Milanovca, tako da smo improvizovali nekoliko tezgi. Milan  Marković iz Ljuljaka upotpunio je našu postavku originalnim dokumentom o ustanovljenju prvog vašara u Milanovcu na Svetog Tomu 1866. godine – rekla je Nataša Polomac Petković, etnolog.

Nataša Polomac Petković, etnolog

Već dva veka vašari, odnosno nekada panađuri, u Gornjem Milanovcu se održavaju tri puta u toku godine, 22. maja, 2. avgusta i 19. oktobra. Današnje vašarište nalazi se u ulici koja prati rečni kej.

GM PRESS/Marijana Jakšić

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Povezani članci

Back to top button