gornji milanovacpoljoprivreda

Čuvena Apetina rakija -Tradicija u proizvodnji šljivovice duga jedan vek

Domaćinstvo Damljanovića iz Drenove nastavilo je porodičnu tradiciju gajenja šljive i proizvodnju rakije. Na oko 7 hektara površine, na zelenim uzvišenjima prostiru se zasadi šljive, a u toku je prolećno orezivanje i priprema stabala za ovogodišnju sezonu. Oko pet hiljada stabala raznih sorti šljive prostire se na brežuljcima od kojih se proizvodi čuvena Apatina rakija boje ćilibara.

foto/Gm Press

-Mi smo na nadmorskoj visini od oko 600 metara, idealnoj za gajenje šljive i dunje. Imamo šljivu ranku, lepoticu, rodnu, stenlejku. Ovim poslom bavili su se moj deda i otac, a sada i moji sinovi. Problem nam je malo sa radnicima, ali borimo se. Prodajemo po preporuci, trudimo se da održimo cenu i kvalitet. Gosti su merodavni za sve oko rakije. Rakiju pečemo po starom receptu, najpre je ostavimo da odleži u drvenim burićima a onda rebacujemo u prohrom. Rakija treba da odleži najmanje do tri godine, da bi dobila na ukusu i kvalitetu, tek onda je prodajemo. Boja je prirodna, od hrastove buradi, ne dodajemo veštačke boje– kaže Damljanović.

Radoš Damljanović, foto/Gm Press

Porodica Damnjanović godišnje proizvede od 3 do pet tona rakije, zavisno od godine.  Ona rakija koja se pije u kući se i prodaje, kaže naš sagovornik. Domaćinstvo održava tradiciju dugu jedan vek u proizvodnji rakije od šljive. To je sada porodična manufaktura koja svoju kvalitetnu drenovku plasira širom zemlje.

Apetina šljivovica najpoznatiji je proizvod podruma Damnjanović. Brdovita zelena prostranstva, plavi šljivici i zlatna boja hrastovog drveta u kome je rakija odležala. To su boje pitke srpske drenovke.

foto/Gm Press
foto/Gm Press

GM PRESS/Aleksandra Stevanić

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Povezani članci

Back to top button