drustvogornji milanovac

Novi bazen – ponos grada

U susret velikom danu, 27.aprilu 2024. godine kada će  Sportsko rekreativnom centru „Gornji Milanovac“, biti predat na upravljanje jedinstveni kompleks bazena , koji pored novoizgrađenog zatvorenog bazena sa propratnim sadržajem uključuje  i rekonstruisane otvorene bazene, veliki i mali bazen za decu, prilika je da se podsetimo gde su se nekada kupali Milanovčani.

Pre nekoliko decenija u Gornjem Milanovcu je postojao zatvoreni bazen, tačnije bazen koji je bio u sklopu kompanije „Tipoplastika“ . Iz godinu u godinu kako se menjala vlasnička struktura „Tipoplastike“ sve je manje bilo volje među rukovodiocima da se bazen održi ili možda izmeni krovna konstrukcija koja po pisanju medija tog vremena nije bila odgovarajuća.

2024.godina će ući u istoriju grada Gornjeg Milanovca kao godina kada je opština Gornji Milanovac po prvi put od svog postojanja sagradila zatvoreni bazen, na ponos i radost svih građana a posebno dece. Međutim kada je reč o otvorenim bazenima opština Gornji Milanovac se može pohvaliti da je među prvim opštinama u bivšoj Jugoslaviji  imala otvoreni bazen olimpijskih razmera (25×50 metara)  jula daleke 1968.godine. Tada dugoisčekivani bazen bio je sagrađen na mestu današnjeg otvorenog bazena. Na osnovu projekta koji je izradio Zavod za zdravstvenu zaštitu SRS u Beogradu 1966. godine, doneto je rešenje da se investitoru Opštini Gornji Milanovac odobrava izgradnja sportskog bazena na kp. br. 308 KO Grabovica. Predračunska vrednost iznosila je 702.639,11 novih dinara.

U sklopu svečanosti povodom obeležavanja 25 godina od oslobođenja Gornjeg Milanovca na tadašnjem olipijskom bazenu 30. i 31. avgusta 1969.godine održano je pojedinačno i ekipno  prvenstvo Srbije u plivanju. Na takmičenju su oborena tri rekorda, i to u plivanju na 100 metara kraul , Aleksandar Pavićević i junior Jovan Kovačević kao i 100 metara leptir stil, Mirjana Cvetković. Slavni Slavko Kurubanović, državni rekorder na 100 i 200 metara prsno, na ovom takmičenju nije imao konkurenciju.

Organizator prvenstva bila je opštinska SOFK-a koja se za pomoć tako velikog sportskog događaja, obratila nekim privrednim organizacijama u gradu.

Materijalnu pomoć pružili su: „Dečje novine“ , Konfekcija Rudnik“, PIK „Takovo“ i „Metalac“ , bio je to lep primer kako privreda pomaže sport, pisali su tadašnji štampani mediji u nadi da će to postati praksa za sve buduće godine.

Iste godine odigrana je i vaterpolo utakmica „Olimpijske nade” a sastale su se vaterpolo reprezentacije Jugoslavije i SSSR-a. Naime, nakon turnira odigranog u Vrnjačkoj Banji dve prvoplasirane ekipe gostovale su u Milanovcu. Bio je to egzibicioni meč. Ekipa Jugoslavije koja je na turniru zauzela prvo mesto nije uspela da savlada ekipu SSSR. Vaterpolisti SSSR bili su bolji i zabeležili pobedu rezultatom 3:0.

Veoma brzo na bazenu je održano i prvenstvo  Srbije u plivanju za mlađe pionire. Oko 80 pionira i pionirki od 8 do 12 godina borilo se dva dana za trofeje, rekorde i titule najmlađih u Republici. Grad pod Rudnikom bio je domaćin takmičarima iz 12 klubova. Tek osnovan Plivački klub „Tipoplastika”,  sa svoja dva člana, predstavljao je Gornji Milanovac na ovom prestižnom prvestvu mladih plivača. Iako nisu postigli zapažene rezultate i to što su postigli predstavljalo je uspeh s obzirom na prvi nastup, potvrdio je predsednik Plivačkog saveza Srbije, Vlada Bijelić.

Zatvoreni bazen koji će Milanovčanima  sutra biti predat na upotrebu poseduje bogat sadržaj velnes i spa centar kao i restoran sa letnjom baštom koji će moći da koriste svi građani.

 

 

 

GM PRESS / Marijana Jakšić

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Povezani članci

Back to top button