drustvogornji milanovac

U PU “Sunce” obeležen Dan prevremeno rođene dece- Sa kojim se izazovima suočavaju roditelji i bebe?

U svetu i Srbiji danas, 17.novembra obeležava Svetski dan prevremeno rođene dece. Kako saopštava Udruženje roditelja prevremeno rođene dece „Mali Div“, oko 4.000, odnosno, svaka 11. beba u Srbiji se rodi prevremeno, a to donosi brojne izazove za decu i njihove roditelje. Milanovačka PU “Sunce” i ove godine se pridružila obeležavanju ovog datuma sa najmlađima i njihovim prvim čarapicama I ljubičastim balonima..U vrtiću kažu da i oni imaju svoje male divove kojima su prihvatanje I ljubav najpotrebniji.

I te kako su prihvaćeni, mi u grupi imamo svog diva, Jocu, koga drugari vole i uvek mu pomažu. Rad sa prevremeno rođenom decom uključuje i stručnu pomoć logopeda, a ukoliko je potrebno, i druge stručne službe, ja kao saradnik, to pratim. S obzirom na to da sam mama prevremeno rođenog dečaka, svake godine sve više mama me konraktira i sve više se zna za nas. Lokalna zajednica se takođe ozbiljnije uključuje u obeležavanje ovog datuma, kog i ove godine bojimo ljubičasto. Iako su različita iskustva roditelja prevremeno rođenih beba, sve nas spajaju trenuci prolascka kroz inkubator, iščekivanje, mogućnost različitih dijagnoza, podrška i nada da će ishod biti dobar-kaže Neda Tomić, saradnik na unapređivanju preventivne zaštite dece.

Neda Tomić, saradnik na unapređivanju preventivne zaštite dece, foto:Gm Press

Kada su roditelji u pitanju, jedan od najvećih izazova nakon prevremenog rođenja je nedostatak informacija i osećanja straha, brige, tuge i usamljenosti.  Više od 60% odsto roditelja smatra da im je u periodu nakon prevremenog rođenja deteta ili dece, bila potrebna psihološka podrška.

Veliko mi je zadovoljstvo što sam danas u vrtiću da obeležimo ovaj dan. Luka je rođen u 32. nedelji, sa svega 860 grama. Bio je 85 dana na Institutu za neonatologiju, Za sve to vreme, pošto je bila korona, videla sam ga samo četiri puta. Bilo je veoma teško, ali verovala sam da ćemo ga vratiti kući živog i zdravog i da će sve biti dobro. U tim trenucima ipodrška ljudi oko vas je najvažnija, a ja sam je imala od doktora, profesora i medicinskog osoblja sa Instituta, kao i od svoje porodice. Luka je danas živ, zdrav i veoma živahan dečak – kaže Bojana Pavlović, mama prevremeno rođenog deteta.

Bojana i Luka Pavlović, foto:Gm Press

Prevremeno rođene bebe nedovoljne telesne težine mogu da se suoče sa širokim dijapazonom zdravstvenih problema po rođenju.

Istraživanje je pokazalo prednosti tzv “kengurskog tretmana”, stavljanjem bebe u uspravnom položaju za grudi majke tako da im se koža dodiruje. To opušta i majku i bebu, reguliše otkucaje srca i disanje bebe, pomažući joj da se bolje prilagodi životu van materice, stimuliše varenje i interesovanje za hranjenje I reguliše telesnu temperaturu.

foto/Gm Press
foto/Gm Press
foto/Gm Press
foto/Gm Press

GM PRESS/Aleksandra Stevanić

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Povezani članci

Pogledajte još i...
Close
Back to top button