gornji milanovacpoljoprivreda

Tretman prskanja plavim kamenom i krečenje stabala voća tokom zimskih meseci

U uzgajanju i proizvodnji voća najvažniji je tretman prskanja plavim kamenom koji je najbolje obaviti dva puta godišnje, u jesen i u proleće. Od njega će zavisiti plod i kvalitet prinosa.  Voćari često izbegavaju prolećno prskanje, ali najbolje je obaviti postupak dva puta tokom godine, jer se time smanjuje infektivni potencijal.

– Mnoge štetne vrste prezimljavaju ispod kore drveta, u grančicama ili ispod opalog lišća. Jabučaste voćne vrste režu se krajem vegetacije, do samog njenog početka a isto važi i za koštičavo voće. Nakon rezidbe obavlja se prskanje, koje sprečava, naročito na temperaturama iznad deset stepeni pojavu raznih štetočina, kao što je kruškina buva ili jabukin cvetojed. Voćari mogu koristiti bakarne preparate i mineralna ulja i u organskoj proizvodnji– kaže Vesna Radosavljević, inženjer agronomije iz Poljoprivredne apoteke „Agrovid“.

Vesna Radosavljević,, inženjer agronomije, foto/Gm Press

Jedna od važnih agrotehničkih mera je krečenje stabala kako bi se usled temperaturnih kolebanja i niskih temperatura sprečilo pucanje kore i ulazak raznih štetočina i bolesti. Najbolje je krečenje stabala obaviti u kasnu jesen. Svedoci smo zima koje imaju velike razlike u temperaturi, oscilacije od niskih do visokih i obrnuto u vrlo kratkom periodu. Krečenje, u takvim uslovima, ima ulogu da stabilizuje temperaturu debla, da stablo koje je inače tamne boje, odbije sunčevu svetlost belom bojom i da se na taj način spreči kretanje sokova i prekid mirovanja voćke.

GM PRESS/Aleksandra Stevanić

Ovaj tekst je pisan u okviru projekta “Uticaj klimatskih promena na poljoprivredu Moravičkog okruga” koji sufinansira Opština Gornji Milanovac.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Povezani članci

Back to top button