gornji milanovacpoljoprivreda

„Šumadija u jesenje dane”

Septembar je mesec novih početaka, učenicima donosi početak nove školske godine, a kada je reč o selu, domaćini jesen koriste za pripreme za zimu i završetak godišnjih radova. Jesen je doba kada se ubiraju plodovi, oko kojih su vredno radili tokom godine. Domaćiće spremaju zimnicu, a za domaćine je prava čar pečenje rakije. Tim povodom, ekipa naše televizije uputila se u Donju Vrbavu, na imanje porodice Isailović – farma Ješevac, gde smo sa domaćinom razgovarali o procesu pečenju rakije.

– Jesen je najlepše doba, kruna ubiranja plodova. Kada dođe do pečenja rakije to predstavlja svečanost u selu. Mi rakiju pečemo na tradicionalan način, kako su ranije naše dede radile, sa kazanom prevrtačem, to je kazan od sto deset litara, sa njegovim osnovnim delovima: furuna, kapak, lula, tabarka – sud gde se vrši kondenzacija alkoholne pare. Da bi se došlo do ovog procesa, potrebno je da plodovi budu zreli da bi se od njih napravila dobra komina. Zatim je potrebno da šljive odleže određeno vreme, dvadesetak dana i nakon toga se vrši pečenje rakije. Iako ova godina nije bila rodna, srećom naš voćnjak je na dobrom, skrovitom mestu pa smo imali roda. Ove godine pravimo rakiju od čačanske rodne, koja je provereno dobra šljiva za rakiju. – Izjavio je Aleksandar Isailović, domaćin i kazandžija.

Aleksandar Isailović

Domaćin se prisetio i ranijih vremena i osvrnuo se na to kako se rakija nekada pekla:

– I u vreme mog dede postupak je bio sličan, isti tip kazana, jedina razlika bila je drvena tabarka. U to vreme je bilo i više ljudi. Nekad su pekli rakiju u proleće od madžarke, ona je mogla da odstoji duže. Mi sada pečemo blagu rakiju, od kazana od sto deset litara izađe oko dvadeset pet litara blage rakije od nekih deset, jedanaest gradi. Od četiri kazana blage, dobije se jedan kazan ljute rakije. U zavisnosti od jačine blage rakije, zavisi jačina ljute. – Izjavio je Aleksandar Isailović

Od dvanaest „tovara” šljive domaćin očekuje da će dobiti oko sto litara rakije. Pečenje rakije predstavlja lep događaj u selu, okuplja komšije i u jesenje doba dođe kao predah od radova. Iako je ranije pridavano mnogo više značaja druženju i ovakvim događajima, naši domaćini ne dopuštaju da se tradicija ugasi.

 

GM PRESS/Aleksandra Joksić

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Povezani članci

Pogledajte još i...
Close
Back to top button