gornji milanovacpoljoprivreda

Radovi u malinjaku neophodni tokom čitave godine

Nega i zaštita malina posle berbe od izuzetne je važnosti jer od toga zavise zdravlje i rodni kapaciteti malinjaka naredne sezone. Nakon završene berbe u zasadima maline potrebno je sa preventivnim merama suzbiti štetne organizme. Ove godine rod maline je manji, što je posledica loših vremenskih uslova i malih ulaganja u proizvodne zasade. Treba imati na umu da mere zaštite malinjaka počinju u ovoj, a nastavljaju se na proleće sledeće godine.

U našem kraju malinari su jako posvećeni svojim zasadima koji su uglavnom oko 10 ari gde redovno rade tretmane bakrom. Najpopularnije sorte, Vilamet i Fertodi zahtevaju zaštitu tokom cele godine, što je od važnosti za zdravstveno stanje i rodni kapacitet malinjaka za narednu sezonu. Uspešna proizvodnja maline zahteva primenu potrebnih agrotehničkih mera I stalne radove u malinjaku. Ukoliko ste rešili da počnete sopstvenu proizvodnju, bolje je da iznajmite parcelu, jer malina ne trpi teško zemljište, kao što je smonica. Što se ekspozicije terena tiče, najbolja je sever,severo-zapad, severoistok, s obzirom na to koliko se klima promenila, jer je za malinu nekada bila napogodnija južna strana. U našem okruženju imamo dosta povoljnih terena, čak i u ovoj sušnoj godini proizcođači su u rudničko-takovskom kraju imali prinose do 2 tone na deset ari -kaže Aleksa Petrović iz Poljoprivredne apoteke “Agroprima”.

Aleksa Petrović, Poljoprivredna apoteka “Agroprima”. foto/Gm Press

Na jesen je neophodna obrada zemljišta sa istovremenim unosom mineralnih ili organskih đubriva. U malinjacima, sa aspekta zaštite bilja, daje se prednost obradi zemljišta tokom čitave godine u odnosu na košenje, ili uništavanje korova herbicidima“, kažu u Poljoprivrednoj apoteci “Agroprima”. Sečenje izdanaka je operacija koja je logičan sled životnog procesa same biljke. Pošto je njihova funkcija završena,nema potrebe više da budu tu i treba da ustupe mesto mladim izdancima koji će dati rod naredne godine. U malinjaku je potrebno nastaviti sa preventivnom primenom nekih od pomenutih preparata na bazi bakra, koji suzbijaju prezimljavajuće oblike bolesti koje izazivaju sušenje izdanaka maline.

GM PRESS/Aleksandra Stevanić

Ovaj tekst je pisan u okviru projekta “Uticaj klimatskih promena na poljoprivredu Moravičkog okruga” koji sufinansira Opština Gornji Milanovac.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Povezani članci

Back to top button