gornji milanovacpoljoprivreda

Prihrana ozimih kultura

Prihrana ozimih kultura vrlo je bitna agrotehnička mera za sve strne žitarice. Zbog velikih količina padavina tokom zime dolazi do ispiranja zemljišta, a usled toga usevi oskudevaju sa hranom, posebno sa azotom. Sa Aleksom Petrovićem iz poljoprivredne apoteke „Agroprima“ razgovarali smo o prihrani ozimih kultura na teritoriji naše opštine.

Kada je reč o ozimim kulturama i radnjama na njivama na području naše opštine, to je karakteristično za strna žita. Setva strnih žita, pšenice, nešto manje ovsa i ječma kod nas se obavlja u jesen. Za ovaj period je karakteristično da počne prihrana azotnim đubrivom, međutim u našoj opštini je za to još uvek rano. Kod nas se to radi uglavnom kada krene vegetacija. U ovom periodu bi se mogla izvršiti prihrana ureom, mada se to retko radi u našim krajevima, zbog same PH reakcije zemljišta. Kod nas su zastupljeniji kan i an – rekao je Aleksa Petrović, Master inženjer poljoprivrede – „Agroprima“.

Aleksa Petrović, Master inženjer poljoprivrede – „Agroprima“

Usled dobrih vremenskih prilika, stekli su se prvi uslovi za sejanje ovsa.

Što se tiče radova koji se sada obavljaju, ko nije stigao da obavi jesenje oranje i zaoravanje posetvenih ili kukuruznih ostataka to se radi sada, kada ima uslova za to. Pored toga, krenula je prodaja ovsa – dodao je Aleksa Petrović, Master inženjer poljoprivrede – „Agroprima“.

Pre prihrane obavezno je obići parcele, kako bi se utvrdilo stanje žitarica i na osnovu toga se određuje kada je pravo vreme za đubrenje i koja je količina đubriva potrebna. Stručnjaci savetuju da se najbolji efekt iskorištavanja đubriva postiže unošenjem pred kišu, kako bi ono dospelo u zonu korenovog sistema.

GM PRESS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Povezani članci

Back to top button