gornji milanovacpoljoprivreda

Pečenje rakije u rudničko-takovskom kraju

Zreli plodovi i mirisi voćnjaka i šljivika ovih dana se pretaču u kazan, jer vreme pečenja rakije. Prateći tradicionalnu proceduru i recepte za pripremu domaće ljute, svaki proizvođač šljive dodaće i neki svoj tajni začin, za što bolji ukus i kvalitet.

U rudničko-takovskom kraju pečenje i spremanje rakije je prava majstorija, koja zahteva umešnost i posebnu tehnologiju. Jer, uz kvalitetnu šljivu, čitav postupak nastajanja poznatog srpskog pića treba obaviti kako treba. Milorad Novaković proizvođač rakije iz Gornjeg Milanovca ovih dana peče rakiju.

-Ispekli smo 40 kazana, sutra radimo prepek, do 22 litra, morali smo da posolimo, jer je šljiva lošija, pola je opalo. Imaćemo od 15 kazana jedno 150 do 200 litara ljute. Da bi se prepekao kazan rakije potrebno je 2,5 do 3 sata, a tabarka mora biti hladna. Dok ne potekne, tabarka mora biti više od pola hladna, stalno ide voda da je hladi. Za rakiju je najbolja ranka ili čačanska rodna, a za vruću blaga od svih vrsta šljive. Prepek meke rakije mora da teče lagano, nekoliko sati, jer samo tako u nju ulaze sve fine aromatične materije, što je odlučujuće za kvalitet šljivovice-kaže Novaković.

Milorad Novaković, proizvođač rakije, foto/Gm Press

Iako je ove godine rod šljive je bio bolji, jer je vegetacija kasnila, Novakovići kažu da je zbog letnjih suša dosta šljiva opalo.

Ovdašnji proizvođači uvek će dati prednost domaćoj rakiji u odnosu na inostrana pića, jer je ispečena od domaćih šljiva, znaju se sastojci, zdrava je i umerenim količinama može biti lek. A i kao protivotrov, kad se pretera sa pijanstvom, kažu ovi domaćini. Nazdravlje!

GM PRESS/Aleksandra Stevanić

Ovaj tekst je pisan u okviru projekta “Uticaj klimatskih promena na poljoprivredu Moravičkog okruga” koji sufinansira Opština Gornji Milanovac.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Povezani članci

Back to top button