gornji milanovackultura

Održano predavanje o znamenitim bolničarima balkanskih i Velikog rata

U organizaciji Srpskog lekarskog društva i Muzeja rudničko-takovskog kraja u galeriji Muzeja, dr Zoran Vacić, istoričar medicine održao je predavanje o znamenitim bolničarima balkanskih i Velikog rata, medicinaru Luki Subotiću i Ledi Lejli Pedžet.

Ledi Lejla Pedžet je bila supruga ambasadora Velike Britanije u predratnom periodu, ser Rafa Pedžeta. Ona je, zajedno sa ženama koje su bile članice dobrotvornih srpskih društava radila kao dobrovoljna bolničarka za vreme balkanskih ratova. Za vreme Prvog svetskog rata organizovala je misiju u okviru koje je iz Velike Britanije u našu zemlju došlo oko dvadesetak lekara i šezdesetak medicinskih sestara. Oni su u Vojnoj bolnici u Skoplju lečili bolesne i ranjene, sve do okupacije. Takođe, Ledi Lejla Pedžet je pomagala izbelicama iz tadašnje Jugoslavije. Između ostalih, na njenom imanju je tri godine živeo Miloš Crnjanski sa svojom suprugom Vidom. Luka Subotić je bio dobrovoljni bolničar, kao maturant gimnazije za vreme balkanskih ratova. Nakon toga je upisao studije medicine. Radio je na frontu, gde se nalažlost zarazio i umro. Srpski vojni sanitet je za vreme tifusnih epidemija izgubio dve trećine lekara, što od bolesti, a neki su bili ubijeni. Sav taj gubitak je bio nadomešten lekarima iz stranih zemalja i našim studentima medicine koji su posle završene godine, ili dve studija radili potpuno samostalno, kao pravi lekari – izjavio je dr Zoran Vacić, istoričar medicine.

dr Zoran Vacić, istoričar medicine

Svoju veliku humanost i dobrotu, medicinari Luka Subotić i Ledi Lejla Pedžet dokazali su svojim delima, u trenucima kada su svoj život i svoje zdravlje ugrožavali kako bi pomogli bolesnima. Iza njihovih imena stoje velika dela, koja ne smeju biti zaboravljena.

GM PRESS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Povezani članci

Back to top button