gornji milanovackultura

Obeležen veliki jubilej

Povodom 165 godina imena Gornjeg Milanovca i 30 godina od osnivanja Muzeja rudničko-takovskog kraja sinoć je u Galeriji Muzeja otvorena izložba „Od abadžije do čarugdžije“, etnologa Nataše Polomac Petković. Izložbu je otvorio predsednik opštine Gornji Milanovac, Dejan Kovačević.

Obeležili smo 165 godina imena Gornjeg Milanovca i 30 godina od postojanja Muzeja što je svakako značajan jubilej. Dve velike dinastije su imale veliko uporište ovde u Gornjem Milanovcu, jedni su nas osnovali, drugi su nam dali ime. Svakako, dinastija Obrenovića je ipak ostavila većeg traga. Muzej je već izdao sedam knjiga o dinastiji Obrenovića i u planu su još tri. To su značajne stvari, jer istorija se ne sme zaboraviti, a potreban nam je neko ko će je na jasan način predstaviti i ostaviti generacijama koje dolaze – rekao je Dejan Kovačević, predsednik opštine Gornji Milanovac.

Dejan Kovačević, predsednik opštine Gornji Milanovac

Direktor Muzeja rudničko-takovskog kraja, Aleksandar Marušić ovom prilikom je izjavio:

Mi na neki način mirimo dve naše dinastije, Karađorđeviće i Obrenoviće. Jedni su nas osnovali i dali nam ime Despotovica, a drugi su nastavili da razvijaju grad i promenili mu ime u Gornji Milanovac. Poznati smo po Takovu, Crnući, Nastasijevićima, Obrenovićima, kraljica Draga je rođena u našem gradu, Dragiša Vasić, Uroš Petrović i mnogi drugi velikani srpske politike i vojne veštine. Mi ćemo nastaviti da proučavamo naše kulturno istorijsko i duhovno nasleđe na jedan jako stručan način i ubuduće.

Direktor Muzeja rudničko-takovskog kraja, Aleksandar Marušić

Nataša Polomac Petković, autorka izložbe istakla je da sa potomcima zanatlija ostvarila jako dobru saradnju tokom istraživanja:

Od 2019. godine smo u saradnji sa Narodnim muzejom iz Čačka krenuli u istraživanje starih zanata na teritoriji čačanske i naše opštine. Taj projekat je finansiran od strane Ministarstva kulture Republike Srbije. Kao rezultat tog projekta snimljena su dva etnološka filma. Nakon 2020. godine, naš Muzej se okrenuo samostalnom istraživanju zanata i ograničio na period od osnivanja naše opštine do 60-ih godina 20. veka – rekla je Nataša Polomac Petković, etnolog i autorka izložbe.

Nataša Polomac Petković, etnolog i autorka izložbe

Iako stari zanati polako izumiru i nestaju, uvek će biti važan deo kulturne baštine našeg naroda.

 

GM PRESS

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Povezani članci

Back to top button