gornji milanovackultura

Muzej izdao sedmu knjigu o Obrenovićima

Sedmi tom knjige “Obrenovići u muzejskim zbirkama i drugim zbirkama Srbije i Evrope” u izdanju Muzeja rudničko-takovskog kraja nedavno je izašao iz štampe. Reprezentativno muzejsko izdanje sadrži značajna dokumenta, predgovore, recenzije, prikaze, portrete i artefakte vezane za članove čuvene srpske dinastije.

Prikupljanje i plasiranja zaostavštine dinastije Obrenović Muzej je započeo 2010. godine. Celokupna edicija, zajedno sa najnovijim, sedmim tomom predstavlja značajno delo za srpsku istoriografiju, muzeologiju i društvene nauke. Nova knjiga kroz devetnaest radova na 360 strana prikazuju najznačajnije aspekte iz vladavine i života članova dinastije Obrenović. Prevedena je i na engleski jezik.

foto/Gm Press

Knjigu otvaramo tekstom gospodina Radomira J. Popovića gde su popisane sve skupštinske besede i adrese skupština ka Milošu Obrenoviću, što je značajno za istoriju i Obrenovića i srpskog parlamentarizma u prvoj polovini 19. veka. Ta priča se nadovezuje ekskluzivnim materijalom Muzeja nauke i tehnike i tekstom koleginice Jelene S. Jovanović o tri metka kojim su ubijeni kralj Aleksandar i kraljica Draga u Majskom prevratu 1903. godine. Na koricama knjige je portret Miloša Obrenovića, Jevremovog sina, odnosno oca kralja Milana Obrenovića.

U daljem nastavku prikazan je i portret kralja Milana Obrenovića s početka 20. veka, putir koji je kraljica Natralija poklonila crkvi u Čajetini, veliki broj dokumenata iz arhiva Srbije koji govore o odnosu Obrenovića prema pozorištu i kulturi, dokumenti iz privatne kolekcije porodice Dragojlović i Trifunović čiji su preci imali poslovnu saradnju sa knezom Milošem Obrenovićem – rekao je Aleksandar Marušić, direktor Muzeja rudničko-takovskog kraja.

Aleksandar Marušić, direktor Muzeja rudničko-takovskog kraja, foto/Gm Press

U nastanku knjige učestvovali su Muzeji Vojvodine, Narodni muzej Šapca I Kruševca, brojni saradnici, a korišćene su i privatne porodične zbirke i kolekcije.

foto/Gm Press

Kniga završava reprezentativnim portretom kraljice Natalije koji se čuva u Gradskom muzeju Trsta i zanimljivu umetničku kolekcija kralja Milana Obrenovića, a tu su i dva dokumenta, pismo o razmeni odlikovanja koje je kralj Milan poslao havajskom kralju iz 1872. godine i jedan jelovnik sa srpskog dvora koji se čuva u arhivu na Havajima.

foto/Gm Press

GM PRESS/Aleksandra Stevanić

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Povezani članci

Pogledajte još i...
Close
Back to top button