drustvogornji milanovac

Moj Milanovac – Zgrada abadžije Radovana Jovanovića-Trepčanca

Iako ekonomski siromašan, Gornji Milanovac je pre Drugog svetskog rata bio grad bogat duhom, varoš od oko 3000 stanovnika koji su se međusobno poznavali i živeli kao velika porodica. Kroz vreme koje prolazi, grad pamti brojne uspone i padove u svojim ulicama, kaldrmi, kućama, dvorištima i zdanjima.

Među takvima je i jedna od najstarijih sačuvanih zgrada u našem gradu iz davne 1927. godine, na uglu Glavne i Rajićeve ulice.

Po tadašnjem urbanističkom planu, sve ulice su se sekle pod pravim uglom. Na uglu današnje glavne ulice Kneza Aleksandra (tadašnje Rudničke) i Rajićeve, zgradu je 1927. godine podigao poznati milanovački abadžija Radovan Jovanović-Trepčanac koji je tu imao svoju radnju. Nakon njegove smrti, tridesetih godina prošlog veka radnju preuzima Božidar Živković u kojoj abadžijski zanat cveta sve do početka Drugog svetskog rata. U paljenju grada 15. oktobra 1941. godine, kada je 90 % je objekata uništeno, stradala je i zgrada. Nakon rata Božidar Živković obnavlja građevinu i ponovo  započinje abadžijski posao. Tih godina otvara se i Krojačko-abdžijska Zadruga u kafani “Rusija” pored današnje zgrade Opštine u koju prelaze svi znameniti gradski majstori. Zgradu preuzima Gradski komitet, gornji sprat otkupljuju Dečje Novine, a u donjem delu smenjuju se JKP, Konfekcija Rudnik, Gradska biblioteka do prelaska u zgradu Okružnog načelstva. Pedesetih godina ovde je voskarsku radnju držao poznati milanovački voskar, Pavle Aleksić. Šezdesetih i sedamdesetih godina kafana „Proleće“, radila je u zgradi punih osam godina –rekla je Nataša Polomac-Petković, etnolog Muzeja rudničko-takovskog kraja.

Nataša Polomac-Petković, etnolog Muzeja rudničko-takovskog kraja, foto:Gm Press

Zgrada u svojim temeljima pamti brojna istorijska previranja i promene, vreme abadžijske radnje u kojima se odvijala živa trgovina, radionicu sa Singericama na kojima se šila nošnja i stanovali šegrti i učenici na zanatu, kafanske priče, biblioteku… Danas je na ovom mestu neka druga trgovina, a pogled na grb, arhitekturu i godinu izgradnje za trenutak podseti na duh starog grada.

foto:Muzej rudničko-takovskog kraja

GM PRESS/Aleksandra Stevanić

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Povezani članci

Back to top button