drustvogornji milanovac

Milanovački muzej: U potrazi za antičkim Rudnikom

U toku je 15. Sezona arheoloških istraživanja na Rudniku, ove godine na lokalitetu Grabak (Ješovača), na granici između Rudnika i Majdana, za koji se pretpostavljalo da pripada antičkom periodu.

foto/Gm Press

-Prva arheološka istraživanja su obavljena 1865. godine , upravo na Rudniku, kada je pronađena rimska ploča sa jednog antičkog hrama obnovljenog za vreme Septimija Severa. Od tada se antički period nije izučavao na Rudniku i mi smo došli na ideju da krenemo tragom tih starijskih istraživača, na ovom lokalitetu Grabak. Otkrili smo utvrđenje koje je ograđeno suhozidno (kamen na kamen) i veliki objekat koji su bili u funkciji rudarstva, najverovatnije za sabiranje rude, za koju je bila potrebna odgovarajuća zaštita- rekla je Ana Cicović, muzejski savetnik arheolog Muzeja rudničko-takovskog kraja.

Ana Cicović, muzejski savetnik arheolog Muzeja rudničko-takovskog kraja. foto:Gm Press

Područje planine Rudnik, koja se nalazi u samom srcu Srbije, od davnina je bilo naseljeno brojnim narodima i civilizacijama. Tragovi arheologa sežu čak i u praistorijsko doba, a Kelte su na šumovitim padinama zamenili Rimljani. Brojni tragovi materijalne kulture danas dokazuju da je na Rudniku bilo veliko rimsko naselje. Njih je prvi otkrio Janko Šafarik, koji je prva arheološka istraživanja obavio upravo na Rudniku 1865 godine. Svi ti nalazi dokazuju da su Rimljani  imali rudnike na ovoj planini, eksploatisali su najviše rudu bakra i srebra i od toga živeli. Bili su nastanjeni u rudarskim kolonijama, a molili se u hramovima, tražeći zaštitu od opasnosti u podzemnim jamama rudnika.

– Ovogodišnja istraživanja usmerena su na ostatke aničkih građevina na južnim i jugo-istočnim padinama Malog Šturca, koji je, nesumnjivo u vezi sa ostacima rudarstva i metalurgije. U blizini ove lokacije nalaze se i ostaci šljake od prerade rude, koju smo tokom istraživanja pronalaziliI – dodao je Mirko Vranić, arheolog.

Mirko Vranić, arheolog, foto/Gm Press

Arheološka istraživanja na Rudniku, determinišu rad muzeja, a muzejska zbirka milanovačke ustanove kulture neprekidno se uvećava, zahvaljujući pristizanju artefakata sa ovih lokaliteta.

U Muzeju najavljuju naredno arheološko istraživanje srednjovekovnog Rudnika, na lokalitetima Gradovi i Misa.

foto/Gm Press

 

GM PRESS/Aleksandra Stevanić

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Povezani članci

Back to top button