servisne informacije

Letnja žega u Srbiji – temperatura do 36 stepeni

Pred nama je još jedan sunčan i veoma topao dan. Potražite hlad i osveženje, jer će se živa u termometru popeti na 36. podeljak na Celzijusovoj skali. Narednih dana očekuje se sve toplije vreme.

Pretežno sunčano i toplo vreme u većini delova Srbije. Jutarnja temperatura biće od 12 do 22 stepena, a najviša dnevna od 32 do 36 stepeni. I u glavnom gradu biće sunčano i toplo, s temperaturom do 35 stepeni.

Institut za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut” upozorio je da su vremenske prilike, na osnovu prognoze, opasne po zdravlje.

I u sredu se očekuje sunčano vreme, s temperaturom do 38 stepeni, dok će se u četvrtak živa u termometru popeti na čak 40. podeljak.

Kada uključiti klima-uređaj

Stručnjaci savetuju da u vrelim danima treba rashladiti prostorije, izbegavati fizičku aktivnost, uzimati više tečnosti i izbegavati boravak napolju u najtoplijem delu dana.

Kada je reč o klima-uređajima, njih ne treba koristiti dok temperatura ne pređe 30. podeljak. Optimalna temperatura vazduha zatvorenog prostora tokom letnjeg perioda treba da je za 5-10°C niža u odnosu na spoljnu temperaturu vazduha, odnosno leti da se kreće u rasponu 24 – 28°C.

Treba podesiti obim ventilacije i klimatizacije na niže vrednosti protoka vazduha, a na unutrašnjim otvorima podesiti položaj žaluzina za usmeravanje vazduha tako da prisutne osobe nisu u struji vazdušnog toka.

Ukoliko se radi o centralnim sistemima za veštačku ventilaciju i klimatizaciju omogućiti podešavanje sa maksimumom udela svežeg vazduha.

Treba izbegavati alkohol i smanjiti unos kafe i gaziranih bezalkoholnih pića. Savetuje se i uzimanje manjih, ali češćih obroka. Treba izbegavati hranu sa visokim sadržajem belančevina.

Kako se zaštititi od UV zračenja

Za danas je prognozirana i veoma visoka vrednost UV indeksa, što znači da se treba kloniti sunca. Ako već izlazite, potrebno je preduzeti odgovarajuće mere, poput nanošenja zaštitnog faktora, oblačenja u široku odeću svetle boje i nošenja šešira sa velikim obodom.

Zaštitni faktor se nanosi najmanje 15 minuta pre izlaska napolje, a treba ga ponovo nanositi na svaka dva sata, češće pri obilnijem znojenju, i nakon svakog boravka u vodi.

GM PRESS/RTS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Povezani članci

Pogledajte još i...
Close
Back to top button