Konkurs za poljoprivrednike: Kako do podsticaja između 20 hiljada i milion evra
Raspisan je prvi javni poziv za podnošenje zahteva za odobravanje projekta za IPARD podsticaje, za investicije u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstava u izgradnju i opremanje objekata, kao i podizanje višegodišnjih proizvodnih i matičnih zasada, u okviru IPARD III programa. Obuhvaćeni su sektori mleka, mesa, voća, povrća, žitarica i industrijskog bilja, grožđa, jaja i ribarstva.Visina podsticaja iznosi od 60 odsto do 75 odsto prihvatljivih troškova investicije, u zavisnosti od toga da li je podnosilac mladi poljoprivrednik, ili proizvođač sertifikovanih organskih proizvoda, da li se poljoprivredno gazdinstvo nalazi u planinskom području, ili je investicija vezana za upravljanje otpadom i otpadnim vodama, kao i proizvodnju i skladištenje energije iz obnovljivih izvora.
Po jednom zahtevu, bez obzira na ukupnu vrednost predmetne investicije, korisnik može da ostvari pravo na IPARD podsticaje u minimalnom nominalnom iznosu od 20.000 evra i maksimalnom nominalnom iznosu od 1.000.000 evra.
Tekst Javnog poziva dostupan je na internet stranici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede http://www.minpolj.gov.rs, kao i internet stranici Uprave za agrarna plaćanja na linku https://uap.gov.rs/javni-pozivi-ipard-iii/.
Poziv će biti otvoren do 24.maja 2024.godine saznajemo u razgovoru sa Milkom Nedeljković šeficom kancelarije za poljoprivredu opštine Gornji Milanovac.
–Ono što je karakteristično za IPARD III poziv jeste da je reč o pozivu koji je namenjen za naredni petogodišnji period. U okviru ovog programa poljoprivrednicima na području Srbije biće na raspolaganju nekoliko akreditovanih mera za koje je Evropska komisija dala saglasnost Vladi Republike Srbije. U toku 2024. godine u planu je raspisivanje nekoliko javnih poziva. Drugi javni poziv koji će biti raspisan polovinom godine odnosi se na sve vrste prerada u poljoprivrednoj proizvodnji a odnosiće se samo na pravna lica. Treći poziv je namenjen za diverzifikaciju ruralnih aktivnosti, to je „mera 7”, koja se pored seoskog turizma i izgradnje kapaciteta za bavljenje turizmom odnosi i na formiranje određenih preduzeća, odnosno preduzetničkih radnji u seoskim sredinama koje će vlasnici moći da registruju kao dodatnu delatnost svoje privredne aktivnosti i da nastave da se bave seoskim turizmom– kaže Milka Nedeljković.
Ipard program je namenjen isključivo poljoprivrednim gazdinstvima koja se u većem obimu bave poljoprivredom s tim u vezi su postavljene i jasne smernice naglašava naša sagovornica. Na primer da bi stočarsko gazdinstvo ostvarilo pravo na podsticaje iz IPARD programa neophodno je da u svom posedu gaji više od 29 grla stoke. Kod seoskog turizma takođe postoje jasne demarkacione linije koje razgraničavaju vlasnike na nacionalne mere i IPARD fondove. Rok za podnošenje zahteva za odobravanje prava na podsticaje u okviru IPPARD III prvog javnog poziva je od 23. februara do 24. maja 2024. godine.
GM PRESS