drustvogornji milanovacškolstvo

Gimnazijalci sa gostima iz Turske u Muzeju rudničko-takovskog kraja

Muzej rudničko-takovskog kraja ugostio je danas gimnazijalce I njihove goste iz Turske koji su u okviru uzvratne razmene Putem Interkulture AJFESA Srbije i Turske borave u našem gradu. Devetoro srednjoškolaca iz privatne škole TED Koleji u Bodrumu tokom  petnodnevnog boravka u Srbiji imaće raznovrstan program koji obuhvata posete Beogradu, Smederevu, ali I brojne radionice I obilaske kulturno-istorijksih znamenitosti rudničko-takovskog kraja .

Na ideju Irene Đorđević, višeg pedagoga jkustosa Muzeja rudničko-takovskog kraja i Jelene Rankovuć, profesorke istorije OŠ “Sveti Sava”, u Muzeju je organizovana je radionica “Šta nam je ostalo od Turaka kroz nasleđe”, gde su deca imala priliku da vide sličnosti sa našom tradicijom, nošnjom, posebno onom iz južne Srbije, brojnim rečima koje su nam ostale iz turskog jezika, muzikom i običajima. Utisci su veoma pozitivni i sa jedne i sa druge strane, tako da je ovo jedno veoma lepo i sadržajno druženje čitave sedmice. Nakon Muzeja, učenici će predstaviti svoje video snimke u okviru GIM Festa, a najbolji video imaće i pobednika i nagradu.

Hteli bismo posebno da se zahvalimo predsedniku opštine, gospodinu Dejanu Kovačeviću, na prijatnom jutrošnjem prijemu gostiju i naših gimnazijalaca, njihovih domaćina – rekla je Jelena Mišković, profesor francuskog jezika u Gimnaziji “Takovski ustanak”.

Jelena Mišković, profesor francuskog jezika u Gimnaziji “Takovski ustanak”, foto7Gm Press

Kroz muzejsku šetnju gosti su se upoznali sa našim običajima, gradom, nošnjom I poslužili se turskim, a našim ratlukom. Mali jubilej 100. muzejske radionice sa gimnazijalcima obeležen  je upravo sa gostima iz Bodruma.

Radionica nosi naziv “Raznolikost tradicije koja nas spaja, održana je na srpskom i na engleskom jeziku. Decu smo dočekali u duhu tradicionalne srpske dobrodošlice, a zatim smo ih kroz prezentaciju upoznali sa osnivanjem i istorijom našeg grada. U kreativnom delu imali smo igru reči, a onda smo upoređivali čoček i srpsko kolo-rekla je Irena Đorđević, viši kustos pedagog Muzeja rudničko-takovskog kraja.

Irena Đorđević, viši kustos pedagog Muzeja rudničko-takovskog kraja, foto:Gm Press
foto:Gm Press
foto:Gm Press

Druženje u muzeju završeno je uz igru i učenje igranja srpskog i turskog kola.

GM PRESS/Aleksandra Stevanić

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Povezani članci

Pogledajte još i...
Close
Back to top button