društvogornji milanovacpoljoprivreda

Čarolija iz “Malog šarenog podruma”

Dejan Milošević je 2008. godine na svom imanju u Semedraži podigao zasad Sovinjona da bi tri godine kasnije iz istog počeo da proizvodi vino. Kasnije je zasadio i crveni Kaberne fran i Merlo, kao i po 200 čokota Tamjanike i Rizlinga. Sada već iskusni vinar ima i vinariju „Mali šareni podrum” u kojoj proizvodi razne vrste vina.

Sovinjon se zaista pokazao odlično. Arome i kompleksnost koje se nalaze u vinu sa ovih prostora su izuzetni i reakcije ljudi koji su ga probali su pozitivne. Za crvena vina definitivno treba malo više vremena, ali smo generalno zadovoljni što grožđe može dovoljno da sazreli i nakupi oko 25 procenata šećera. Radićemo i dalje u poboljšanju same tehnologije proizvodnje jer crvena vina traže duže odležavanje u kvalitetnijim buradima –rekao je Dejan Milošević, vinar.

Dejan Milošević, vlasnik vinare “Mali šareni podrum”

Kako kaže naš sagovornik, posao vinara zahteva rad cele godine. Radovi kreću već od februara sa rezidbom i zatezanjem žice. Kada krene vegetacija probiraju se lastari koji će ostati do kraja godine,  vrši se prebiranje i otvaranje grožđa, zatim defloralizacija, odnosno kidanje listova oko grozdova, kao i zaštita i obrada zemlje. Iako je ova godina bila sušna, grožđu je to izgleda pogodovalo, naročito belim sortama.

Malo nam je bilo rizično sa crvenim sortama jer je septembar bio hladan i kišan. Plašili smo se da zasade ne napadne neka bolest ili trulež, ali smo uspeli da pre par dana oberemo zrelo crveno grožđe odličnog zdravstvenog kvaliteta – dodao je Dejan.

Kao sada već iskusni vinar, Dejan u svom Malom šarenom podrumu proizvodi roze, crvena i bela vina, kao i nezaobilazni vinski destilat – konjak. Ove godine se odlučio da proba nešto novo, pa je po prvi put proizveo oranž vino.

Pošto imamo nekih 200 kalemova bele tamjanike, koje smo posadili iz čisto eksperimentalnih razloga i radi probe, odlučili smo da se okušamo i u proizvodnji oranžnog vina. Ono se pravi tako što se belo grožđe ostavi u talogu i fermentacija traje 4 do 5 dana, kako bi se prikupilo što više arome. Tako se i dobija neobična oranž boja. Ta vina jesu dosta rizičnija za proizvodnju ali smo zadovoljni dosadašnjim proizvodom. Nadamo se da će se za par meseci vino izbistriti i da će kompleksnost, koja je već sad veoma zanimljiva, doći do izražaja – zaključio je Dejan.

Probali smo oranžno vino, obojeno zlatom sunca, mirisom čokota I slatkoćom grožđa. I stvarno je istina. U vinu je tajna…

GM PRESS/Jovana Lekić

Ovaj tekst je pisan u okviru projekta “Uticaj klimatskih promena na poljoprivredu Moravičkog okruga” koji sufinansira Opština Gornji Milanovac.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Povezani članci

Back to top button