društvogornji milanovac

Afrička svinjska kuga-sve o preventivnoj zaštiti

Srbija se već dugo godina bori sa problemom svinske kuge, koja  predstavlja najzarazniju i najopasniju bolest svinja. Od afričke kuge oboljevaju i domaće i divlje svinje. Virus svinjske kuge se prenosi kontaktom sa inficiranom krvlju ili leševima. Zaraza se širi uvozom inficiranih životinja, inficiranim mesnim prerađevinama ili zbog loših higijenskih uslova. O afri;koj svinsjkoj kugi i o tome da li je opasna po ljude, razgovarali smo sa Nemanjom Tomaševićem, doktorom veterine.

Afrička svinjska kuga je bolest virusne etiologije, letalnog ishoda, čije je matično stanište Afrika a pravi domaćin krpelj. Svinja je slučajni domaćin po koju je bolest fatalna. U Srbiji je virus prvi put dijagnostikovan 2019. godine u selu Rabrovac kod Mladenovca, od tada je bolest konstatovana u vipe od 19 hiljada gazdinstava u 38 opština. Simptomi su: povišena telesna temperatura, nesiguran hod.-

Nemanja Tomašević, dr veterine, foto/Gm Press

Prema rečima našeg sagovornika, virus se najviše zadržava u zemlji i objektima u kojima životinje borave. Stručnjaci savetuju da se objekat ostavi praznim od 7do 10 dana, što je moguće češće tokom godine kako bi se neutralisalo prisustvo mikroba kuge u toj sredini, kao i držanje žvotinja u higijenskim uslovima. Jedan od zahteva Evropske Unije jeste da se grla ne vakcinišu i da se na prirodan način iskoreni bolest.

-I da postoji vakcina, ona bi samo pomogla održavanju virusa u prirodi. Problem su mala gazdinstva, gde se životinje drže u ispustima i gde je nivo biosigurnosti na niskoj lestvici. U takvim gazdinstvima dolazi do klanja životinja koje su u inkubacijii, koje su već bolesne, a njihove prerađevine završe i lancu ishrane  i tako dovedu do letalnog ishoda. Virus se prenosi kontaktom bolesne i zdrave životinja, nedovoljno termički obrađenom hranom. Podsetimo, ljudi ne obolevaju od  afrička svinjske  kuge, ali su prenosioci  bolesti-dodaje Tomašević.

Šumadijski kraj je u pogledu svinjske kuge, na sreću, relativno pošteđen ovog problema, koji predstavlja noćnu moru za svakog stočara. U poslednje vreme, u ovom delu Srbije, nije zabeleženo neko veće i značajnije žarište. Bolest svinjske kuga postaje globalni problem, smatra Tomašević, jer nije samo ugrožena snabdevenost tržišta svinjskim mesom, već je upitno i finansiranje stočara I svih koji učestvuju u procesu proizvodnje, što utiče na izvoz i međunarodnu trgovinu.

Ukoliko bi se stalo na put svinjskoj ,kažu stručnjaci, izvoz bi se povećao za neverovatnih 50 procenata.

 

GM PRESS7Aleksandra Stevanić

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Povezani članci

Pogledajte još i...
Close
Back to top button