sportVESTI

„Priče iz šesnaesterca’’

FK Omladinac - Kalimanići

Zaljubljenici u fudbal, Slaviša i Ljubiša Tajsić, Radoš Radovanović i Srboljub Nešović želeli su da se i u Kalimanićima igra fudbal, pa su 31. januara 1965. godine, osnovali Fudbalski klub “Omladinac”. Selo je u to vreme imalo oko 350 stanovnika. Za prvog predsednika postavljen je Radoš Radovanović, a trener je bio Srboljub Nešović.
Prva utakmica je odigrana krpenjačom, a fudbaleri su nastupili u žutim dresovima (slični Brazilskim dresovima). Klub se od 1965. godine takmiči sa timovima seoskih aktiva, prve dve godine po kup sistemu, a potom u ligi koju je organizovala SOFK-a Gornji Milanovac. FK “Omladinac” je svoje utakmice kao domaćin igrao prvo u Vrčanima, a od 1972. godine u Šilopaju, jer nije imao sopstveni teren.
Pored ligaškog takmičenja, početkom sedamdesetih uvedeno je i kup takmičenje u kome su pored aktiva učestvovali i timovi radnih organizacija, a “Omladinac” je dva puta gubio u finalu od “Jablanice”, dok je 1975. godine osvojio Kup pobedivši u finalu FK “Mladost” iz Vraćevšnice. Ekipa koja je ponela pehar nastupila je u sastavu: Miloš Živanović, Mikan Vukađinović, Radmilo Dmitrović, Milovan Igrutinović, Mišo Otašević, Rade Radojičić, Radmilo Vukašinović, Radoš Radovanović, Momčilo Likić, Srbo Nešović i Radoje Radojičič (U sezoni 1971/72 je stasala možda i najtalentovanija generacija fudbalera iz Kalimanića, ali i okolnih sela: Klatičeva, Vrnčana, Ljutovnice, Nakučana, Boljkovaca, upravo su ti igrači napravili značajnije rezultate u narednih nekoliko godina). Nakon osvojenog Kupa, Mesna zajednica Kalimanići 1975. godine donosi odluku i uvodi samodoprinos za kupovinu zemlje i izgradnju igrališta. Te godine je osnovana Opštinska fudbalska liga, a jedan od uslova da se ekipe takmiče u toj ligi je bio i taj da imaju svoje igralište.
Tri godine nakon što je formirana Opštinska fudbalska liga FK “Omladinac” 1978. godine osvaja prvo mesto posle baražnog meča protiv velikog rivala ekipe FK “Takovski ustanak” pobedom od 4:2, na stadionu SD “Takovo”. Iste godine u avgustu je i otvoren tek završen teren pa je FK “Omladinac” od tada domaćin u Kalimanićima, a ponovo se organizuje drugi samodoprinos za izgradnju svlačionice. Iste godine Srbo Nešović završava trenersku školu. Već 1982. godine puštena je u funkciju svlačionica, što beleži i ekipa tadašnjeg “Indirekta”, koju je vodio Marko Marković. Inače, od 1981. do 1985. godine FK “Omladinac” ima dva tima, i to jedan u Opštinskoj fudbalskoj ligi, a drugi u Ligi Aktiva. Godine 1995. FK “Omladinac” igra baraž za Međuopštinsku ligu protiv FK “Jedinstvo” iz Gornje Gorevnice (0:0) i FK “Jedinstvo” iz Puhova (1:1), a kako je ekipa iz Puhova pobedila imenjaka iz Gornje Gorevnice sa 1:0 ona odlazi u viši rang. Posle tri godine FK “Omladinac” kao prvak Opštinske lige ponovo postaje član Međuopštinske lige Čačak, i takmiči se tokom jeseni, dok se zbog rata prolećni deo nije ni igrao. Sledeće godine se ta liga ukida i FK “Omladinac” se vraća u Opštinsku ligu gde se i sada takmiči. Izvršni odbor Fudbalskog kluba “Omladinac” koji je 2010. godine proslavio 45. godina postojanja činili su: Srboljub Nešović, Rajko Radojičić, Mileta Vukašinović, Branko Vukašinović, Radivoje Zarić, Vojko Vukašinović, Radoslav Tajsić i Miško Nešović.
Najveći rivali su Takovski ustanak i Šilopaj, a najbolje utakmice su bile obično sa Jablanicom, i po navodima bivših igrača, sa njima je uvek bilo „zdravo rivalstvo”. Inače uz FK „Takovo” i FK „Jablanica”, „Omladinac” postoji 60 godina u kontinuitetu, nije bilo prekida u funkcionisanju kluba čak i u najtežim vremenima. Najteže gostovanje je uvek bilo u Donjoj Vrbavi, što zbog lošeg terena, ali zbog toga što su uvek imali dobru ekipu. Najposećenija utakmica je bila u sezoni 1992/93. kada im je u goste došla ekipa FK „Mladost” iz Vraćevšnice koja je u tom trenutku bila prva na tabeli, po rečima meštana bilo je oko 300 gledalaca. Tu utakmicu je Omladinac dobio sa 2:1.
FK „Omladinac” je u prvom delu Opštinske lige Gornji Milanovac zabeležio tri pobede i devet poraza iz dvanaest utakmica i nalazi se na 10. mestu na tabeli. Kao i svake sezone za klub je najbitnije da se takmiči.
Fudbal je bio centar okupljanja meštana koji proteklih 60 godina (ove godine biće proslava 60 godina postojanja klub) zajedno prate svaki potez svojih igrača, a pobede se slave kao zajednički uspeh. Čak i porazi nose važnu poruku u fudbalu, kao i u životu, borba i trud su vredniji od rezultata. A moramo i da završimo ovaj tekst zapažanjem Marka Markovića – MALO SELO, SLOŽNO SELO.
Projekat „Priče iz šesnaesterca’’ sufinansiran je sredstvima opštine Gornji Milanovac.
Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva
GM PRESS

Slične vesti

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button