Na Druge Trojice, u potesu Drenovice u Beršićima, osveštani su novi zapis i obnovljena časna trpeza, čime je posle više od osam decenija obnovljena tradicija okupljanja na mestu gde se nekada nalazila crkva i stari hrast zapis.

Meštani su na mestu nekadašnjeg zapisa zasadili mladi hrast, nastavljajući zavet svojih predaka i čuvajući običaje koji su nekada bili važan deo života sela.


Ovogodišnji domaćin slave Slobodan Pavlović kaže da je ideja o obnovi litije i okupljanja potekla od samih meštana.
„Kako kažu, 85 godina nije bilo litije. Dobili smo ideju da obnovimo ovu tradiciju i krenuli u realizaciju. Stari zapis je srušen posle rata, a sada smo na tom mestu zasadili mladi hrast“, rekao je Pavlović.

Iako je kiša pratila praznik i donekle poremetila planove organizatora, nije sprečila veliki broj meštana i gostiju da se okupe i učestvuju u obeležavanju Druge Trojice.
„Jeste malo poremetila planove, ali ipak mislim da su ljudi zadovoljni“, dodao je Pavlović.
Domaćinstvo i slavski kolač za narednu godinu Pavlović je predao Gordanu Miloševiću, koji će biti domaćin sledeće godine.
Milošević ističe da obnova litije ima veliki značaj ne samo za očuvanje tradicije, već i za okupljanje mladih i jačanje života na selu.

„Posle osamdeset i kusur godina konačno je ponovo došla litija u Beršiće. Nadam se da ćemo nastaviti ovu tradiciju i narednih godina. Ovo najviše radimo zbog omladine i budućih generacija“, rekao je Milošević.

On je najavio da će organizatori naredne godine nastojati da obezbede još bolje uslove za održavanje manifestacije.
„Mislim da ćemo sledeće godine obezbediti više šatri i dodatne uslove za slučaj ovakvih vremenskih neprilika“, rekao je budući domaćin.
Više od osam decenija nakon poslednjeg okupljanja na ovom mestu, meštani Beršića obnovili su tradiciju koja spaja prošlost i sadašnjost. Uprkos kiši, Druge Trojice protekle su u znaku vere, zajedništva i želje da se ovaj običaj sačuva za buduće generacije.
GM PRESS





