
Izložbom radova sa prethodne kolonije, 12. jula u Modernoj galeriji Kulturnog centra u Gornjem Milanovcu svečano je otvorena 31. Likovna kolonija „Mina Vukomanović Karadžić“. Manifestacija sa višedecenijskom tradicijom okuplja umetnike iz Srbije i inostranstva, a ove godine održava se njeno 32. izdanje koje, osim stvaralačkog rada, obuhvata i upoznavanje sa kulturnom i prirodnom baštinom Gornjeg Milanovca.
–Umetnici imaju za cilj da kroz izlete i druženja upoznaju naš kraj i da inspiraciju iz ovog ambijenta prenesu na svoja platna. Već 32. godinu za redom priređujemo koloniju nazvanu po prvoj srpskoj slikarki, ćerki Vuka Karadžića, Mini Vukomanović Karadžić. Naš cilj je da duh koji je ona negovala prenesemo i u današnje stvaranje – istakla je Nevena Čavorović, rukovodila likovne kolonije.
Ona je dodala da umetnici ne borave samo u ateljeu, već kroz organizovane izlete obilaze znamenitosti kraja – od crkve na Savincu i u Takovu, do muzeja u Gornjem Milanovcu i Brusnici. To im, kako kaže, pomaže da stvore potpuniju sliku o sredini u kojoj rade, što se često ogleda u njihovim umetničkim delima. Učesnike kolonije uglavnom predlaže umetnički savet, a izložba radova ovogodišnjih stvaralaca biće naredne godine, na Petrovdan.
Domaćin ove likovne kolonije je slikar Ilija Drašović, dugogodišnji učesnik i podrška umetnicima.
–Rado idem na kolonije, a verujem da sam ih u životu posetio preko 200. To su za mene najposebniji trenuci u umetnosti. Uvek savetujem mlade umetnike da idu na kolonije jer se tu stiču nova iskustva, sreća, prijateljstva i upoznaju sjajni umetnici – poručio je Drašović.

Među učesnicima ove godine su i umetnici iz različitih krajeva Srbije, poput Sanje Žigić iz Novog Sada.
– Imam samo reči hvale za organizaciju i same organizatore. Što se tiče moje umetničke prakse, mnogo mi znači što imam priliku da gostujem i da budem ovako lepo ugošćena ovde, u Gornjem Milanovcu. Tehnika kojom se najviše bavim je litografija, uz korišćenje određenih prirodnih i srdačnih materijala, da tako kažem. To su umetničke vrednosti koje najviše volim da promovišem. U suštini, bavim se pejzažom i transponovanjem fotografije kroz grafički medij – kazala je Sanja.

Lidija Krnjajić, takođe iz Novog Sada, naglašava da je posvećenost radu i zajednica umetnika ključ uspeha.
– Pretežno stvaram u domenu grafike i crteža, s tim što se moj crtež često oslanja na sliku i slikarske materijale. Zato mi je posebno drago što učestvujem na ovoj koloniji, jer mi nije uobičajeno da radim u tehnici ulja, što za mene predstavlja mali, ali dragocen izazov. Zaista mi je čast što sam pozvana i što sam ovde – iskustvo je divno, a imam samo reči hvale za organizaciju, kao i za sve ljude koji stoje iza ove kolonije – rekla je Lidija.

Za više od trideset godina postojanja, Likovna kolonija „Mina Vukomanović Karadžić“ okupila je oko 270 umetnika iz Srbije, Crne Gore, Republike Srpske i inostranstva. Tokom tog perioda stvoreno je više od 400 umetničkih dela koja čine vredan fond i svedoče o kontinuitetu i kvalitetu ove važne kulturne manifestacije.
GM PRESS