Lepota digitalne anonimnosti

Da li je opozicija, videvši sopstvenu nemoć u organizovanju aktivista i poklonika asinhrone politike – za čije platforme ni sami nemaju jasnu predstavu – iskoristila mlade, ili barem njihova imena, da se iza njih sakrije i na taj način deluje? Sudeći po aktivnostima na društvenim mrežama, takav zaključak se sam nameće.
U poslednje vreme sve je više stranica sa političkim kontekstom koje „niču“ gotovo svakodnevno. Nazivi su raznoliki. Neke pretenduju na aktivizam, druge gađaju emocije, a treće direktno podstiču nasilje. Administratori su mahom nepoznati – digitalni autori bez imena i prezimena.
Taj novi politički ring – imaginaran i neuhvatljiv – pruža osećaj slobode, ravnopravnosti, pa čak i nade. Sve deluje jednostavno. Lako i pristupačno običnom čoveku. U trenutku se može videti ko je šta uradio, porušio, izgradio, nadmudrio, zaradio, uspeo, šta sledi dalje. Jedni sve to nazivaju „cirkusom“ i sa strane se smeškaju ili čitaju komentare bez učešća – mudro ćute. Drugi navijaju, bodre, komentarišu, raduju se „pobedama“ kao na utakmicama i ne štede reči. Psovke i uvrede prolaze bez posledica – lepota digitalne anonimnosti.
Sadašnja i bivša opozicija, ujedinjena u nemoći da se istinski približi sopstvenom biračkom telu, došla je na ideju da angažuje mlade i da im poveri upravljanje digitalnim platformama.
Tako je i u Gornjem Milanovcu, 27. februara, „nikla“ stranica rogobatnog imena – Blokada gimnazije. Reč je o digitalnoj stranici posvećenoj našoj najstarijoj srednjoškolskoj ustanovi. Njeni autori prenose gotove sadržaje, ali i sami kreiraju određeni digitalni narativ. U pitanju su, kako se čini, sadašnji učenici ili studenti ponikli iz iste škole. Stiče se utisak da iza njih stoje savetnici – nekadašnji đaci, delimično ili potpuno „svršeni“, ali s jasnim političkim motivima.
Poruke koje se plasiraju na stranici uglavnom su pozivi na blokade, proteste i šetnje. Međutim, sve češće se uočavaju sadržaji koji ukazuju da administratori nisu samo učenici.
„Ulica je naša kada je koristimo za život – ne samo za saobraćaj!“ – da li je ovo razmišljanje jednog gimnazijalca ili studenta? Ili je reč o poruci pažljivo osmišljenoj da zvuči kao glas mladih?
Od 28. juna u objavama počinje da dominira zelena boja. Da li je to simbolika? Da li se nagoveštava nešto vezano za 11. jul? Ili je puka slučajnost?
Rukopisi su jasni i prepoznatljivi – neki latinični, neki ćirilični – ali u njima se prepoznaju i dečji glasovi i ton odraslih. Deluje da su i roditelji uključeni. Na mlađima svet ostaje – možda je vreme da od njih naučimo kako se deblokadira, jer ima i takvih primera.
Plenum kulturnih građana Milanovca