
Ovih dana u milanovačkom Dečijem dispanzeru, pored velikog broja dece sa respiratornim infekcijama. Tokom jesenjeg i zimskog perioda virusne infekcije disajnih organa su najčešće akutne bolesti sa kojima pedijatarri svakodnevno sreću. U prvih pet godina dete preboli šest do devet infekcija godišnje. Češće boluju deca koja idu u jaslice ili obdanište i deca kojoj iz kolektiva viruse donose starija braća i sestre. Ovim povodom razgovarali smo sa dr Vladimirom Milovanovićem, načelnikom Službe za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Doma zdravlja G. Milanovac.
– U jeku su infekcije gornjeg respiratornog trakta praćene visokom temperaturom, kašljem i curenjem nosa, a u poslednje vreme povećan je broj dece sa ovčijim boginjama. Visoke spoljne temperature pogoduju razvoju virusa pa deca češće oboljevaju sada, nego tokom letnjih meseci. Kada je u pitanju vakcinacija dece protiv varičele ili ovčijih boginja, ona je na bazi preporuke i daje se, ukoliko ima zainteresovanih roditelja, dok je MMR obavezna u kalendaru vakcinacije. Što se tiče naše opštine, više od 98% dece je nakon druge godine života vakcinisano, tako da je obuhvat vakcinacije dobar. Ovom prilikom apelujem na roditelje koji nisu vakcinisali decu to urade i zaštite decu protiv bolesti za koje već postoje vakcine. Inače, dečiji imunitet ćemo ojačati boravkom na otvorenom, zdravom ishranom sa puno voća i vitamina, čestim provetravanjem prostorija i suplementima, po preporuci pedijatra. Deca treba da provode vreme napolju, bez obzira na spoljne temperature –savetuje dr Milovanović.

Postoji više stotina tipova virusa koji napadaju disajne organe dece. Oni izazivaju iste ili slične simptome. Ono što često nazivamo prehladom je zapravo akutna infekcija gornjih disajnih puteva izazvana virusima. Zabluda je da hladnoća izaziva infekciju. Roditelji zbog straha od razboljevanja decu zimi drže “zatvorenu” u stanovima, igraonicama i tržnim centrima, što je greška.

GM PRESS/Aleksandra Stevanić