
Prema rezultatima istraživanja Deca Evrope na internet skoro svaki treći učenik, tokom poslednjih godinu dana, imao je neko uznemirujuće iskustvo na internetu. Skoro svaki osmi učenik izbegao je da odgovori sa da ili ne (najčešće rekavši da ne zna). Među decom koja su na ovo pitanje odgovarala, nešto veći procenat devojčica (35%) nego dečaka (28%) prijavljuje uznemirenost nekim sadržajem na internetu. Procenat učenika koji prijavljuju da su uznemireni nekim sadržajem na internetu raste sa uzrastom, ali relativno blago.
Posmatrano u odnosu na ukupan uzorak dece uzrasta 9-17 godina, može se reći da je skoro svako deseto dete (9%) često (bar jednom mesečno) imalo neko uznemirujuće iskustvo na internetu, dok je 17% takvo iskustvo imalo ponekad. Broj dece koja prijavljuju da su imala negativna iskustva „često” najveći je u uzrastu 13-14 godina (12%), pa na uzrastu 11-12 godina 10%, na uzrastu 15-17 godina 9% i na uzrastu 9-10 godina 8%. Posmatrano i dalje u odnosu na uzorak u celini, pokazuje se da je učestalost uznemirujućih iskustava približno ista kod dečaka i devojčica: takva iskustva često je imalo 11% devojčica i 8% dečaka, a ponekad 18% devojčica i 16% dečaka.
Da li deca i mladi razgovaraju sa nekim kada ih nešto uznemiri na internetu? Jedna četvrtina ispitanika koji su na ovo pitanje odgovorili ne razgovara ni sa kim (25%), dok najveći broj takvih ispitanika razgovara sa prijateljem ili prijateljicom slične starosne dobi (45%). Veoma mali procent te dece (3%) razgovarali su sa učiteljima ili nastavnicima kada su poslednji put imali ovakvo iskustvo. Nešto manje od trećine dece (31%) kažu da su razgovarala sa roditeljem ili starateljem kada ih je poslednji put nešto uznemirilo na internetu.
Skoro jedna četvrtina dece i mladih (23%) koji kažu da su bili uznemireni ignorisalo je problem, što se ne smatra proaktivnom, kao ni efikasnom metodom za pristup problemu. Skoro jedna trećina takve dece (31%) blokirala je osobu koja ih je uznemiravala, a jedno od desetoro dece pokušalo je da reši problem korišćenjem opcije za prijavljivanje sadržaja ili osobe koja ih uznemirava na platformi ili društvenoj mreži tj. veb-sajtu gde se problem desio. Mali broj ispitanika (6%) prestao je da koristi internet neko vreme, što je savet koji odrasli znaju da daju deci u ovakvim situacijama, ali koji često ne rešava problem ili deci nije od pomoći.
Projekat “Deca i izazovi savremenog doba” je sufinansiran od strane Opštine Gornji Milanovac .
Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
GM PRESS