
Visoke temperature i povećana potrošnja vode, naročito neracionalno zalivanje poljoprivrednih površina, punjenje bazena, rashlađivanje dvorišta i pranje pločnika, dovode do ozbiljnih problema u vodosnabdevanju. Građanima se upućuje apel da vodu koriste racionalno i odgovorno, kako bi se obezbedilo uredno snabdevanje za sve, posebno u danima kada su potrebe najveće.
–Stanje vodosnabdevanja u opštini Gornji Milanovac je stabilno, osim na delovima Donjih Branetića, Ljevanje, Takova i Mačkog puta, koji su trenutno bez vode zbog rekonstrukcije brezanskog magistralnog cevovoda u Beršićima. Reč je o zameni jednog kilometra starog cementno-azbestnog cevovoda, na kome su u prethodne dve godine beleženi gubici do 10 litara u sekundi. Radovi se izvode sada, zbog nižeg vodostaja reke Drenovice, gde je i locirano pucanje – rekao je direktor Javnog komunalnog preduzeća, Ivan Lazić.

Direktor Javnog komunalnog preduzeća Gornji Milanovac Ivan Lazić ističe da se ne očekuje ponavljanje prošlogodišnje situacije, kada je bilo mnogo toplih dana bez padavina. Iako zima nije donela značajnije snežne padavine, ova godina ima više kiše i povoljniju hidrološku situaciju. Ipak, apeluje na građane da i dalje racionalno koriste vodu kako bi se izbegli problemi u snabdevanju.
– Količine vode iz pravca Rzava i Banjana (oko 140 l/s) trenutno su zadovoljavajuće, ali je od 15. juna zabeleženo naglo povećanje potrošnje, koja u pojedinim trenucima dostiže i do 180 l/s – što prevazilazi dostupne kapacitete tokom leta. Prosečan dotok iz Rzava za prethodni mesec iznosio je 86,66 l/s. Inače, Gornjem Milanovcu je tokom većeg dela godine dovoljno 100–110 l/s za redovno snabdevanje. Zbog prvog talasa neracionalne potrošnje, 26. juna uvedena je zabrana zalivanja, punjenja bazena i sličnih aktivnosti. Inspekcija će nadzirati primenu ove mere, čime bi trebalo da se obezbedi stabilno vodosnabdevanje – istakao je Lazić.
Na stanje vodosnabdevanja značajno utiče nivo reka iz kojih se voda crpi, pre svega Rzava i reke Dičine. Dičina protiče kroz selo Banjani, gde je smešten vodozahvat i fabrika za preradu pijaće vode. Direktor ističe da će, ukoliko svest građana o racionalnoj potrošnji ne bude podignuta, biti prinuđeni da preduzmu mere uzvodno od vodozahvata, uz nadu da će te intervencije doprineti stabilnijem snabdevanju.
– Problem nastaje uzvodno od vodozahvata, gde poljoprivrednici koriste rečnu vodu za zalivanje, što znatno smanjuje vodostaj i količinu vode dostupnu za preradu. Građani su improvizovali tako što su cevima preusmerili vodu iz reke u svoje bunare, pored kojih su postavili tablu sa struju, a u bunarima se nalaze pumpe koje crpe između 5 i 10 litara vode u sekundi, faktički uzimajući vodu neophodnu za preradu i snabdevanje stanovništva pijaćom vodom. Imamo 12 takvih lokacija, što danas predstavlja ozbiljan problem. Angažovan je tim koji će kontrolisati i sprečavati ovu praksu, kako bi se obezbedile dodatne količine vode za potrebe stanovništva – napomenuo je Lazić.
Na osnovu naredbe Opštinske uprave donete 26. juna 2025. godine, u opštini Gornji Milanovac uvedene su mere štednje vode. Direktor Javnog komunalnog preduzeća Lazić još jednom je apelovao na sve građane i privredu da u narednom periodu racionalno koriste vodu.
Podsetimo, sistem vodosnabdevanja Gornjeg Milanovca, kojim gazduje Javno komunalno preduzeće, obuhvata preko 700 kilometara vodovodnih cevi različitih prečnika, 38 rezervoara, 43 pumpne stanice raspoređene u šest visinskih zona i više od 10.000 vodomera. To je složen sistem koji, s jedne strane, zahteva pažljivo upravljanje, a s druge odgovorno ponašanje svih korisnika.
GM PRESS