kulturaVESTI

„ZLATNA NIKA” – Najvrednije pozorišno priznanje prestižnog međunarodnog festivala „Bosforski agoni” dodeljeno Branku Kneževiću

Ceremonija svečanog uručenja “Zlatne Nike” Branku Kneževiću biće upriličena u petak, 13. oktobra 2023. godine u 20 sati u velikoj sali Kulturnog centra “Mija Aleksić” Gornji Milanovac.

U čast dodele “Pozorišnog Oskara” glumcu i reditelju Milanovačkog pozorišta, biće predstavljen dokumentarni film o Kerču i njegovom svetski priznatom festivalu. Uručenje nagrade upotpuniće predstava „Labudova pesma“, (A. P. Čehov), jednočinka u koju je inkapsulirana radnja predstave „Sokratova odbrana i smrt“ (Platon).

Milanovačko pozorište poziva poklonike pozorišne umetnosti da svojim prisustvom uveličaju svečanu dodelu “Zlatne Nike”.

Ulaz je besplatan, ali će se na ulazu u veliku salu prikupljati dobrovoljni prilozi za obnovu konaka manastira Vraćevšnica.

Agon je u antičkoj Grčkoj bilo svako takmičenje u viteškim igrama. Agonisti su učestvovali na Olimpijskim igrama i pobednici bi sticali status besmrtnosti među bogovima na Olimpu. Međutim, agon je i nadmetanje u poeziji, slikarstvu, pozorištu, filosofiji… U savremenom rečniku agonizam podrazumeva susret iz kog nastaje novo otkriće, saznanje ili promena. Ovakav stav oslikava demokratičnost i optimistički pogled na svet… To je kolevka teatra kakvog danas poznajemo. Sve ove naznake podstakle su poslenike u oblasti kulture grada Kerča da 1999. godine, nastave antičku tradiciju i utemelje prestižni festival „Bosforski agoni“.

Predstave se izvode na teatronu brda Mitridat koji je star koliko i grad, ali i u dvoranama i prostorima Kerča.

Na festivalu su nastupala najprestižnija pozorišta iz: Austrije, Velike Britanije, Nemačke, Izraela, Italije, Poljske, Rusije, Jermenije, Kazahstana, Belorusije, Azerbejdžana, Grčke, Ukrajine, Turske, Kanade, Bugrske… a čiji se repertoar zasniva na antičkim vrednostima.

Prošle godine, na 24. festivalu „Bosforski agoni“ koji je održan u Kerču od 9. do 16. jula, u konkurenciji 11 profesionalnih teatara, Milanovačko pozorište je izvelo kao jednočinku „Labudovu pesmu“, Antona Pavloviča Čehova i Platonovu „Odbranu Sokratovu i smrt“. Predstava pripada žanru teatar u teatru.

Za najbolja ostvarenja na festivalu dodeljuje se nagrada “Zlatna Nika”. Ovo prestižno priznanje za najbolju mušku ulogu, 24. Festivala „Bosfoski agoni“, tumačeći lik Svetlovidova i Sokrata, dobio je glumac Milanovačkog pozorišta Branko Knežević.

“Minimalnim glumčakim sredstvima i besprekoronom govornom radnjom Knežević je u predstavi pokazao širok spektar emocija, uz vešto vođenje žanrovski dva suprotna lika.”

Najvrednije pozorišno priznanje “Zlatnu Niku” Kneževiću je dodelio žiri u sastavu:

Jurij Vasiljev, glumac i reditelj Moskovskog akademskog teatra satire, narodni umetnik Rusije (predsednik žirija),

Vladimir Esinov, generalni producent „Kinoprograma XXI vek“, član kinografa Rusije,

Konstantin Frolov, poeta, glumac, muzičar, zalužni umetnik Republike Krim, Vera Petrovskaja, glumica,

Svetlana Akimenko, zaslužni pozorišni radnik Ukrajine, nosilac ordena knjeginje Olge,

Maksim Linikov, glumac, član grupe Državog teatra nacija u Moskvi (nosilac glavne uloge u filmu „Bodibilder“),

Jaroslav Žilnin, glumac Nosilac glavne uloge u filmu „Gagarin“),

Polina Oldenburg, glumica, scenarista i reditelj i

Aleksandar Belanov, direktor producentskog centra „Krimski most“, član Saveza novinara Rusije.

Inače, tokom godina trajanja festivala u žiriju su bili ugledni stvaraoci iz oblasti teatra, filma, književnosti, slikarstva, muzike, produkcije, marketinga i novinarstva. Jedan od članova žirija 2018. i 2019. godine bio je i Dragi Ivić, producent, pozorišni i filmski kritičar i dugogodišnji direktor Centra za kulturu, Požarevac.

KERČ (Antrfile 1)

Kerč je grad star 26 vekova. Osnovali su ga Stari Grci, a njegovo grčko ime je Pantikapeja. Najstariji je grad Rusije. Smešten je na istočnom delu poluostrva Krim, na moreuzu između Crnog i Azovskog mora. Ima oko 200.000 stanovnika.

Grad je bio prilično velika grčka kolonija sa impozantnim Akropoljom posvećenom Apolonu, tako da se i danas po njegovim ulicama i trgovima mogu zapaziti elementi antičke arhitekture.

U 5. veku pre naše ere Kerč je postao glavni grad Bosforskog kraljevstva, a kasnije rimska kolonija. U 7. veku naše ere Krim je potpao pod vlast Vizantije pa je dobio ime Bosfor i povratio staru slavu. Iz tog perioda (7. – 10. veka n. e.), sačuvana je vizantijska bazilika Svetog Jovana Preteče, jedna od najstarijih pravoslavnih hramova u Rusiji, i u njoj se i danas obavljaju službe.

Nomadski hazarski narodi nazivali su grad „Karša“, što znači „suprotna obala“. Rusi su taj naziv promenili u „Korčev“, što je postepeno prešlo u „Korč“ ili „Kerč. U 18. veku, posle vladavine Osmanske imperije, od 1771. godine, Krim pripada Ruskoj imperiji.

 

AUDICIJA – ZA NOVE GLUMCE SVIH UZRASTA I GENERACIJA (Antrfile 2)

Milanovačko pozorište započinje sa prijemom novih članova u ansambl. Audicija će biti održana u ponedeljak, 16. oktobra, od 19 sati, na maloj sceni Milanovačkog pozorišta (Miloša Velikog 32a).

Dobrodošli su novi glumci svih uzrasta i generacija. Kao podsetnik ponesite tekst na papiru, veliki osmeh i ljubav prema daskama koje život znače – kažu u Milanovačkom pozorištu.

Potrebno je da kandidati, oni koji žele da budu deo ansambla Milanovačkog pozorišta, pripreme, po sopstvenom izboru, monolog (ili odlomak iz monologa) i pesmu.

GM PRESS/Milanovačko pozorište

Fotografije: Milanovačko pozorište (Nika), i iz Arhiva organizatora festivala “Bosforski agoni”

Slične vesti

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button