VESTIZAJEDNICA

Naučni skup „Dragiša Vasić: vek crvenih magli“ danas i sutra u Kući srpsko-norveškog prijateljstva

Naučni skup „Dragiša Vasić: vek crvenih magli“ održava se danas i sutra u Gornjem Milanovcu, u saradnji Instituta za književnost i umetnost iz Beograda i Muzeja Rudničko-takovskog kraja. Povod događaja je stogodišnjica pojave dve značajne Vasićeve knjige, zbirke pripovedaka “Utuljena kandila” i kratkog romana “Crvene magle”. Aleksandar Marušić, direktor muzeja rudničko-takovskog kraja pozdravio danas u Kući srpsko-norveškog prijateljstva učesnike i goste.

Drago mi je što nakon sedamnaest godina ponovo organizujemo ovakav naučni skup, a kroz 15 eminentnih referata osvetlitićemo književnu i zavičajnu ulogu Dragiše Vasića koji spada u jedne od najznačajnijih Milanovčana koji su ovde ponikli i koji se uvek vraćao svom zavičaju. Kroz brojne interpretacije iz svoje mladosti i detinjstva,  naročito iz svakodnevnog milanovačog života, koje je pretočio u svoje pripovetke, opisao je vreme u gradu pre Prvog svetsog rata. Zahvalio bih se lokalnoj samoupravi koja je podržala čitav projekat, kao i Institutu za književnost i umetnost, uz čiju saradnju izvodimo ovaj projekat.-

Aleksandar Marušić, direktor Muzeja rudničko-takovskog kraja, foto:Gm Press

Dejan Kovačević, predsednik opštine Gornji Milanovac pozdravio je učesnike skupa, izrazivši zadovoljstvo što se ponovo može govoriti o Dragomiru Dragiši Vasiću, znamenitom Milanovčaninu iz ugledne tgovačke porodice, bliske porodici Nastasijević.

Za nas, poštovaoce zavičajnih velikana ostao je neizbrisiv, ne samo književni rad Dragiše Vasića, već celokupna analiza događaja i vremena u kojima je živeo. Opština Gornji Milanovac podržala je naučni skup “Život i delo Dragiše Vasića” povodom 120 godišnjice njegovog rođenja i šezdesetogodišnjice smrti koji je održan na ovom istom mestu, u Kući srpsko-norveškog prijateljstva 2005. godine, nakon čega je 2008. godine izašao i istoimeni Zbornik sa 22 rada o njegovom životu i delu. I ovog puta se opština rado odazvala pozivu Instituta za književnost i umetnost i Muzeja rudničko-takovskog kraja, da organizujemo skup posvećen Dragiši Vasiću i njegovom književnom delu povodom  stogodišnjice   zbirke pripovedaka “Utuljena kandila” i kratkog romana “Crvene magle”.  Zahvaljujći prvom naučnom skupu, vratili smo lik i delo zavičajnog pisca na pijedestal koji mu i pripada. Podržaćemo i Zbornik koji će uskoro biti dostupan široj javnosti, a koji govori o Dragiši Vasiću, čoveku, književniku,  dopisnom članu Srpske Akademije nauka i umetnosti i zavičajnoj ličnosti kojom se svi ponosimo –zaključio je Kovačević.

Dejan Kovačević, predsednik opštine Gornji Milanovac, foto:Gm Press

Bojan Jović, naučni savetnik i direktor Instituta za književnost i umetnost rekao je da se raduje ponovnoj saradnji sa Muzejom rudničko-takovskog kraja i da će tokom Skupa govoriti eminentni stručnjaci i poznavaoci naše međuratne književnosti kojoj pripada Dragiša Vasić, kao paradigma ekspresionističke književnosti.

foto:Gm Press
foto:Gm Press

Dragiša Vasić rođen je 3. oktobra   1884. U Gornjem Milanovcu. Osnovnu školu i prvi razred gimnazije završio je u Milanovcu, drugi razred u Čačku , a ostale u Drugoj beogradskoj gimnaziji. Završio je pravni fakultet 1907. godine, a potom je postavljen za pisara druge klase. Bio je oženjen ćerkom poznatog političara Stojana Ribarca. U braku sa Radojkom koja je preminula tokom Prvog svetskog rata imao je ćerku Branislavu. Nakon Velikog rata otvorio je advokatsku kancelariju u Beogradu i oženio se Natalijom, ćerkom generala ruske carske vojske, sa kojom je dobio ćerku Tanju. Umro je pod nerazjašnjenim okolnostima, krajem Drugog svetskog rata 1945. godine

GM PRESS/Aleksandra Stevanić

Ovaj tekst je pisan u okviru projekta “Kuda ide Gornji Milanovac” koji sufinansira Opština Gornji Milanovac.

Slične vesti

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button