
Društveni život je izuzetno važan, kada je u pitanju mentalno zdravlje. Kroz socijalne interakcije ispunjavamo potrebu za prihvatanjem, pripadanjem, ispunjenošću i povezivanjem. Društvene mreže omogućile su besplatnu komunikaciju sa ljudima, ma gde oni bili u svetu, kao i brzinu i razmenu informacija. Ali, zbog te dostupnosti, kada je jednim klikom moguće doći do svega što nas zanima, pojavile su se negativne strane, kao što su: zavisnost, anksioznost, nedostatak sna, nemogućnost učenja, komunikacije, narcisoidnost itd.
Prema anketi koju smo sproveli u milanovačkoj ETŠ”Knjaz Miloš”, od društvenih mreža srednjoškolci najviše koriste Instagram, TikTok, Snapchat, dok su Twiter i Facebook. među mladima najmanje popularni. Svoje slobodno vreme provode uglavnom uz telefon, a na pitanje koliko mogu bez mobilnog, raspon je od jednog do tri sata a, ukoliko imaju druge obaveze, taj period je duži. Od sadržaja koje prate su najčešće sportski događaji, moda, a slike koje postavljaju uglavnom su one tokom izlaska sa društvom.
Foto:Gm Press
Da li tokom boravka u gradu ili na rođendanu razgovaraju ili komuniciraju preko mobilnh telefona, srednjoškolci kažu da “to zavisi od društva” u kome se nalaze.
Takođe se slažu da ima previše neprimerenih sadržaja koje treba cenzurisati.
Foto:Gm Press
Kada ne koriste mobilni telefon, mladi kažu da slobodno vreme koriste na sportske aktivnosti, pomažu roditeljima, izlaze napolje, a dvoje od grupe ispitanika reklo je da uči. Svi su se složili da je to vreme kvalitetnije iskorišćemo od onoga kada su po čitav dan na društvenim mrežama.
Foto:Gm Press
Drušvene mreže izmenile su način na koji razgovaramo, u svetu u kome živimo brzo, komunikacija je svedena na brze poruke, što je, smatraju sociolozi, bolje nego da nema nikakve komunikacije.
U moru informacija i različitih sadržaja, treba ostati svoj, voleti sebe, svoj život i imati stav, što nije uvek lako, kada su mlade godine u pitanju. A sve to se stiče kućnim vaspitanjem, učenjem i radom na sebi, lepim manirima, lobrazovanjem i jednom opštom kulturom. Originalnost ne traži uvek da se lajkuje i šeruje. Život je uvek lepši od imitacije.
GM PRESS/Aleksandra Stevanić